Language:   

 
 

 

 

 

 

 

 

 
Mundėsitė e punėsimit pėrmes SME
 

Raporti

Instituti i Financave i Kosovės “IFK”, Pejė

KONFERENCA E TRETĖ NDĖRKOMBĖTARE “BIZNESI DHE PUNĖSIMI”

 

“ROLI I INVESTIMEVE NĖ ZHVILLIMIN E BIZNESEVE DHE RRITJEN E PUNĖSIMIT NĖ KOSOVĖ DHE NĖ VENDE TJERA NĖ TRANZICION”

19 Nėntor, 2004, Motel “Dardania”, Pejė

AGJENDA

09:30 – 10:15 Regjistrimi i pjesėmarrėsve
10:15 – 10:45

Hapja e Konferencės

  • Fjala pėrshėndetėse nga Prof. Dr. Ali Sylqa – Kryetar i Bordit tė Institutit tė Financave tė Kosovės
  • Pėrshėndetjet nga donatorėt:Friedrich Ebert Stiftung, Kuvendi Komunal – Pejė
Pėrshėndetje nga mysafirėt e institucioneve ndėrkombėtare dhe vendore
10: 45 -11:15 Referati hyrės nga Prof. Dr. Isak Mustafa – Kryetar i Kėshillit tė Konferencės dhe Kryetar i Komitetit Ekzekutiv i Institutit tė Financave tė Kosovės nga tematika “Roli i investimeve nė zhvillimin dhe rritjen e punėsimit nė Kosovė dhe vende tjera nė tranzicion”
11:15– 11:45 Pushim pėr kafe
11:45– 13:30 Sesioni i parė – Investimet nė funksion tė zhvillimit tė biznesit dhe punėsimit

Moderator: Prof. Dr. Liljana Elmazi – Fakulteti Ekonomik, Universiteti i Tiranės

Panelistėt:

-         Prof. Dr. Sadije Bushati, Edlira Tukaj, MBA, Universiteti i Shkodrės, Fakulteti Ekonomik “Roli i kulturave nė nivelin e investimeve”

-         Prof. Dr. Xhevat Bakraqi,  Prof. Dr. Bajram Shabani, Universiteti i Prishtinės, Fakulteti Ekonomik dhe Fakulteti Metalurgjik, “Ndėrtimi i hidrocentraleve nė grykėn e lumit erenik”

-         Daniela Nentcheva, EURO INFO CENTRE BG807 – BG, “Roli i investimeve nė zhvillimin e ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme nė Bullgari”

-         Prof. Dr. Arben Malaj, Prof. Ludmilla Shkurti, Ministria e Financave Shqipėri, Universiteti i Vlorės, Fakulteti i Tregtisė, “Nxitėsit financiarė dhe jofinaciarė dhe influenca e tyre nė tėrheqjen e investimeve tė huaja direkte nė Shqipėri”

-         Dr. Terezina Hilla, Edlira Tukaj MBA, Ambasada Italiane nė Tiranė dhe Fakulteti Ekonomik, Universiteti i Shkodrės, “Ndikimi i investimeve nė zhvillimin e zonave rurale”

-         Daut Morina ecc. i diplom., Oda Ekonomike, “Prioritetet e Investimeve nė Kosovė”

-         Mr. Rexhep Ahmeti, Ministria e shėrbimeve publike, “Roli i Organizatave Joqeveritare nė zhvillimin e investimeve nė bizneset atraktive pėr rritjen e punėsimit”

-         Prof. Dr. Selman Selmanaj, Fakulteti Ekonomik, Universiteti i Prishtinės, “Reformat e arsimit nė funksion tė zhvillimit tė bizneseve dhe rritjes sė punėsiit”

-         Prof. Dr. Ali Sylqa, Universiteti i Prishtinės, Shkolla e Biznesit, Pejė, “Financimi i zhvillimit tė bizneseve nė funksion tė rritjes sė punėsimit”

-         Prof. Dr. Dusan Soltes, Universiteti i Bratisllavės, Sllovaki, Fakulteti i Menaxhmentit, “Globalizimi, Integrimet ekonomike regjionale dhe Investimet e huaja direkte”

-         Prof. Dr. Arjeta Troshani dhe Prof. Dr. Elez Osmanaj, Universiteti i Shkodrės, Fakulteti Ekonomik,”Roli i investimeve nė zhvillimin e turizmit, rasti i rajonit tė Shkodrės”

Diskutime pėr punimet e prezentuara
13:30– 14:00 Pushim pėr kafe
14:00– 15:30 Sesioni i dytė – Roli i bankave dhe menaxhimi i investimeve nė funksion tė zhvillimit tė biznesit dhe rritjes sė punėsimit

Moderator: Mr. Prof. Nazmi Mustafa, Universiteti i Prishtinės, Fakulteti Ekonomik, Kryetar i Bordit i Bankės Private tė Biznesit, Prishtinė

Panelistėt:

-         Prof. Dr. Liljana Elmazi, Kreshnik Bello, MBA, Dekan i Fakultetit tė Tregtisė, Universiteti i Vlorės, Evelina Bazini, Fakulteti i Tregtisė, Universiteti i Vlorės, “Roli i Bankave nė Zhvillimin Ekonomik tė vendit”

-         Mr. Prof. Nazmi Mustafa, “Roli i bankave nė zhvillimin e bizneseve dhe rritjen e punėsimit nė Kosovė”

-         Prof. Dr. Dejan Kruzhiq, Fakulteti Ekonomik, Universiteti i Splitit, Kroaci, “Administrata lokale dhe pėrkrahja e NVM-ve – korniza fiskale dhe transferet nė komunitetin e biznesit”

-         Prof. Dr.Esmeralda Oruci, Banka Kombėtare Shqiptare, Eksperiecat e privatizimit ne EJL”

-         Prof. Dr. Ahmet Haxhiaj dhe Prof. Dr. Shaban Shkololli, Universiteti i Prishtinės, Faklulteti i Metalurgjisė, Mitrovicė dhe Shkolla e Biznesit, Pejė, “ Rėndėsia e procesit tė rafinimit nga mesproduktet e plumbit nė zhvillimin e metalurgjisė dhe punėsimit nė Kosovė”

-         Pleurat Mustafa, Menaxher i projektit tė trajnimi pėr krijimin dhe zhvillimin e bizneseve tė reja nė viset rurale nė kushtet e ekonomisė nė tranzicion, IFK “Roli dhe rėndėsia e trajnimit pėr krijimin dhe zhvillimin e bizneseve tė reja nė viset rurale nė kushtet e ekonomisė nė tranzicion”

-         Prof. Dr. Halid Kurtovic, “ Investimet nė biznesin turistik tė Bosnjes, Universiteti i Sarajevės, Fakulteti Juridik, Bosnjė

-         Mr. Rahmije Topxhiu, Florentina Krasniqi, Universiteti i Prishtinės, Fakulteti Ekonomik, EDA “Prezentimi i rezultateve tė projektit tė pėrkrahjes sė zhvillimit tė bizneseve tė ekonomisė lokale”

-         Prof. Dr. Elez Osmanaj, Qendra pėr hulumtim dhe zhvillim ekonomik, Ulqin, “Investimet nė bizneset bregdetare tė Malit tė Zi”

-         Drita Kruja MBA, Blerta Spahia MBA, Universiteti i Shkodrės, Fakulteti Ekonomik, “Rėndėsia e kredidhėnies nė rritjen e investimeve”

Diskutime pėr punimet e prezentuara
15:30– 15:45 Pushim pėr kafe
15:45 –16:30 Sesioni i tretė – Pėrfundimi i Konferencės

Moderator: Prof. Dr. Isak Mustafa, Prof. Dr. Sadije Bushati, Prof. Ludmilla Shkurti, Prof. Dr. Halid Kurtovic

-         Propozimin e konkluzave e paraqet Prof. Ludmilla Shkurti

-         Diskutimi lidhur me konkluzat

-         Fjala pėrfundimtare dhe mbyllja e konferencės, Prof. Dr. Isak Mustafa

 

 © fes-prishtina.org